Pytania i odpowiedzi

Na Wioskę’20 zapraszamy dzieci od rocznika 2012.
Widzimy, że dla sześciolatków wyjazd na kolonie jest zbyt dużym wyzwaniem. Tęsknią i spotykają się z wieloma trudnościami związanymi z rozłąką i uczeniem się samodzielności, pomimo iż staramy się je wspierać i towarzyszyć im w emocjach.
Dlatego najmłodsze dzieci, urodzone w latach 2012 – 2013 zapraszamy na Bullerbynowe Lato w Mieście, organizowane na zasadzie półkolonii, w naszej siedzibie przy al. Wyzwolenia 7 w Warszawie. Szczegóły innych propozycji wakacyjnych pojawią się na początku nowego roku.

Tak. Dzieci urodzone w roczniku 2009 i starsze zapraszamy tylko do Tipi.
Podjęliśmy decyzję o ujednoliceniu grup wiekowych. Polegając na naszym doświadczeniu, wiemy, że dziesięciolatki są wystarczająco gotowe na przygodę z nocowaniem w tipi.

Turnusy jednotygodniowe w tipi udostępnimy młodszym dzieciom (które pierwszy raz wyjeżdżają na wakacje bez rodziców lub które będą mieszkać w tipi po raz pierwszy).
Starsze dzieciaki (roczniki 2007-2009)  zapraszamy na turnusy dwutygodniowe

Na Wioski zapraszamy dzieci do 12 r.ż. (max. rocznik 2007).
Do tej pory dla starszych organizowaliśmy Wyprawę Nastolatków Bullerbyn.
Na tym etapie (jesień 2018)  trudno nam powiedzieć jak to będzie w przyszłym roku. Staramy się domknąć sprawy Wioski Bullerbyn, aby móc zająć się pozostałymi propozycjami na wakacje w 2019r.
Informacja o naszych planach pojawi się prawdopodobnie na początku nowego roku. Będziemy o tym pisać na naszej stronie, Facebook’u oraz wyślemy newsletter.

Tak, z zastrzeżeniem, że będą to dwa oddzielne turnusy, nie przypadające tydzień po tygodniu.
Z naszego doświadczenia wiemy, że dzieci spotykają się z dużymi trudnościami, gdy po tygodniu ich koledzy wyjeżdżają, a one muszą zmierzyć się z wejściem w nową grupę, przyzwyczaić się do na nowo ustalonych zasad oraz zintegrować się z innymi kolegami i wychowawcami. Zalecamy zatem co najmniej tydzień przerwy pomiędzy jednym, a drugim wyjazdem na Wioskę.
Jeśli podjęliście decyzję o dodatkowym wyjeździe KONIECZNIE SKONTAKTUJCIE SIĘ Z BIUREM WIOSKI BULLERBYN. Wytłumaczymy Wam jak to zrobić.

W przypadku małych dzieci a szczególnie tych, które pierwszy raz wyjeżdżają lepszy jest jeden tydzień. Zdecydowanie korzystniej jest, aby dziecko wracało do domu z poczuciem niedosytu.
Jeśli wyjazd jest dla dziecka źródłem satysfakcji, to osiągnie jeszcze większą pozostając na koloniach przez dwa tygodnie, biorąc pod uwagę, iż pierwszy tydzień pobytu ma głównie charakter adaptacyjny. Po pierwszym tygodniu dziecko doskonale zna miejsce i ludzi i dopiero wówczas w pełni korzysta z walorów takiego wyjazdu. Zawsze jednak istnieje ryzyko, że pierwsza rozłąka będzie zbyt trudnym doświadczeniem​. Lepiej je zminimalizować wracając w ciągu roku wspomnieniami do zbyt krótkiego, za to satysfakcjonującego doświadczenia. Dzięki temu dziecko zyska gotowość emocjonalną do kolejnego wyjazdu w dłuższym okresie.

Pierwszy samodzielny wyjazd dziecka może budzić wiele emocji, zarówno w dziecku, jak i w rodzicach. Dlatego zapraszamy Was na Majówki adaptacyjne. 
Majówka, to jednodniowy, rodzinny wyjazd do Wioski Bullerbyn, gdzie zarówno dzieci jak i dorośli mogą poznać przestrzeń nadchodzących wakacji, zwiedzić nasze formy zakwaterowania oraz klimat i zasady panujące na Wiosce. Dorośli mają w tym czasie spotkanie informacyjne, natomiast dzieci bawią się w gronie rówieśników wraz bullerbynowymi wychowawcami.
Więcej o majówkach przeczytasz tutaj <<KLIKNIJ

Przede wszystkim nie należy bagatelizować niepokoju dziecka​. Jeśli dziecko komunikuje swoje lęki, to warto o nich długo rozmawiać z akceptacją dla faktu, że dziecko ma prawo przeżywać lęk. Można, przywołując własne doświadczenia z dzieciństwa, nie udawać że było rewelacyjnie, ale opowiadać też, że nie zawsze było idealnie. Warto opowiedzieć o tym, jak samemu przezwyciężyło się strach i ile się miało z tego satysfakcji. Jeżeli jednak dziecko wyraźnie odmawia rozłąki lepiej nie forsować wyjazdu. Reasumując – najlepsze efekty daje otwarte słuchanie i akceptacja w miejsce przekonywania, nakłaniania. Warto również na kilka tygodni przed wyjazdem wspólnie rozpocząć pakowanie, pojechać w miejsce, gdzie ma się odbyć kolonia (patrz Majówki adaptacyjne), znaleźć kolegę lub koleżankę, z którymi dziecko może wyjechać..

Prosimy Was o pozostawienie wszelkiej elektroniki, telefonów też,  w domu. Każdy wychowawca grupy ma telefon. Zwyczajowo telefonujemy podczas sjesty poobiedniej. Dziecko, które chce, może wówczas zadzwonić do rodziców, korzystając z telefonu wychowawcy. Dążymy do tego, by dzieci same inicjowały kontakt z rodzicami, w porze dzwonienia.
Rodzice też mają możliwość kontaktu z wychowawcą (numer telefonu zostanie podany podczas rejestracji). Jeśli rozmowa z dzieckiem wzbudzi Wasz niepokój koniecznie skontaktujcie się z wychowawcą za pośrednictwem smsa, a on oddzwoni, gdy tylko będzie to możliwe. Czasem wychowawcy mają dużo na głowie. To że nie oddzwaniają od razu nie powinno być powodem Waszego niepokoju. Prosimy, uzbrójcie się w chwilę cierpliwości.

Wiemy jak czują się rodzice, którzy słyszą w telefonie, że ich dzieci bardzo mocno przeżywają rozłąkę.
Pamiętajcie, że przy dzieciach są wychowawcy, którzy towarzyszą im w emocjach i pomagają przeżyć tęsknotę.  To z nimi możecie współpracować, aby wspierać Wasze dzieci w trudnych chwilach. Możecie porozmawiać i ustalić jak sprawa się przedstawia. Wychowawca opowie Wam o swoich obserwacjach, jak widzi Wasze dziecko w grupie, to jak się bawi i w których momentach tęskni najbardziej. Razem możecie ustalić czy to już rzeczywiście jest moment, w którym tęsknota nie pozwala dziecku spędzić fajnych wakacji w Bullerbyn i należy je zabrać do domu.

W trakcie rozmowy z dzieckiem nie zaprzeczajcie jego emocjom. Zapewnijcie je, że słyszycie jak jest im trudno.
Skierujcie uwagę na to co będzie się działo jeszcze tego dnia na Wiosce. Zapytajcie o fajne zabawy i o plany na kolejne dni. Możecie też wspólnie zaplanować jak będziecie świętować swoje spotkanie w dniu ich odbioru.
Nie obiecujcie, że je odbierzecie i nie przekładajcie swojej obietnicy z dnia na dzień.
Czasem rodzice umawiają się z wychowawcami na przesłanie drogą mailową rodzinnego zdjęcia.
Jedna mama pisała do nas codziennie maila, list od siebie i rodzeństwa, które przekazywaliśmy tęskniącemu dziecku.
Z pewnością znajdziemy wspólnie jakieś rozwiązanie na tęsknotę.

To naturalne, że się niepokoimy. Lęk o własne dziecko jest jak najbardziej na miejscu, pozwala nam również nie podejmować pochopnych decyzji. Jako rodzice jesteśmy różni. Nasza postawa może dziecku dać wsparcie albo wzmóc jego niepokój. Warto, żebyśmy nie przenosili własnych lęków, ale dawali mu pewność, że je kochamy i że tęsknimy wówczas, gdy wyjeżdżamy. Warto też pamiętać, aby trudnych rozmów z organizatorem na temat własnego zdenerwowania nie prowadzić przy dziecku. Jeśli boimy się wysłać dziecko na pierwszy samodzielny wyjazd – nie róbmy tego. Do tanga trzeba dwojga – gotowość rozłąki powinno mieć i dziecko i rodzic.

Odwiedziny odbywają się  tylko podczas turnusów dwutygodniowych. Rodziców zapraszamy w niedzielę w godz. 10:00 – 13:00. Prosimy o punktualny przyjazd, ponieważ dzieci bardzo na Was czekają. Te trzy godziny to czas wyłącznie dla Was i dziecka. Możecie wówczas pójść na spacer, pojechać na lody lub zrobić piknik na terenie Wioski. Podczas odwiedzin dzieci są pod prawną opieką rodziców.

W tipi, jak to w namiocie, może być duszno w upalne dni i chłodno w nocy.
Koniecznie spakujcie ciepłą piżamę, najlepiej dres; ciepły śpiwór; ciepły koc.
Tipi mają drewniane podłogi, ma wewnętrzną ściankę i ozan (podwieszany sufit), a na szczycie założony jest  raincap, czyli chroniący od deszczu daszek. Taka konstrukcja wystarczająco chroni mieszkańców od warunków atmosferycznych.

Turnus rozpoczynamy w niedzielę. Dzieci są przywożone na Wioskę przez swoich rodziców i opiekunów. Dziewczynki zapraszamy na 10:00 natomiast chłopców na 10:30. Przy wejściu skierujemy Was do wychowawcy grupy. Tam następuje rejestracja i przekazujecie opiekunom wszystkie niezbędne dokumenty. To będzie również moment na rozmowę z opieką medyczną jeśli Wasze dziecko przyjmuje leki.
Po rozpakowaniu przychodzi czas na wspólne powitanie w kręgu oraz zabawy integracyjne w grupach, w których biorą udział również dorośli. Pożegnanie i wyjazd rodziców nastąpi około godziny 12.45.
To ważny czas dla adaptacji w nowym miejscu, dlatego zależy nam abyście zostali i wspólnie ze swoimi dziećmi spędzili te chwile.

Do Wioski po dzieci, zapraszamy Was w sobotę o godzinie 14.00. Prosimy o punktualność. Dzieci bardzo przeżywają gdy wśród dorosłych nie mogą odnaleźć swoich rodziców. Po spakowaniu spotkamy się w grupach całymi rodzinami, by podsumować bullerbynowe wakacje. Dzieci otrzymują wtedy Niezapominajki, czyli specjalne, spersonalizowane  dyplomy.
Istotne jest, abyście uczestniczyli w świętowaniu tego ważnego momentu. Uwzględnijcie w Waszych planach, że wyjazd z Bullerbyn nastąpi około godziny 16.00.

Zapisy już wkrótce
Poznaj zasady rezerwacji miejsc