Pytania i odpowiedzi

Na Wioskę’21 zapraszamy dzieci od rocznika 2013.
Widzimy, że dla sześciolatków wyjazd na kolonie jest zbyt dużym wyzwaniem. Tęsknią i spotykają się z wieloma trudnościami związanymi z rozłąką i uczeniem się samodzielności, pomimo iż staramy się je wspierać i towarzyszyć im w emocjach.
Dlatego najmłodsze dzieci, urodzone w latach 2013 – 2014 zapraszamy na Bullerbynowe Lato w Mieście, organizowane na zasadzie półkolonii, w domku na Jazdowie w Warszawie.

Tak. Dzieci urodzone w roczniku 2011 i starsze zapraszamy tylko do Tipi.
Podjęliśmy decyzję o ujednoliceniu grup wiekowych. Polegając na naszym doświadczeniu, wiemy, że dziesięciolatki są wystarczająco gotowe na przygodę z nocowaniem w tipi.

Na Wioski zapraszamy dzieci do 13 r.ż. (max. rocznik 2008). Obecnie nie mamy żadnych propozycji dla dzieci starszych. Młodzież od 16 rż. zapraszamy na wolontariat. Więcej informacji:  [email protected]

Tak, z zastrzeżeniem, że będą to dwa oddzielne turnusy, nie przypadające tydzień po tygodniu.
Z naszego doświadczenia wiemy, że dzieci spotykają się z dużymi trudnościami, gdy po tygodniu ich koledzy wyjeżdżają, a one muszą zmierzyć się z wejściem w nową grupę, przyzwyczaić się do na nowo ustalonych zasad oraz zintegrować się z innymi kolegami i wychowawcami. Zalecamy zatem co najmniej tydzień przerwy pomiędzy jednym, a drugim wyjazdem na Wioskę.
Jeśli podjęliście decyzję o dodatkowym wyjeździe KONIECZNIE SKONTAKTUJCIE SIĘ Z BIUREM WIOSKI BULLERBYN. Wytłumaczymy Wam jak to zrobić.

Pierwszy samodzielny wyjazd dziecka może budzić wiele emocji, zarówno w dziecku, jak i w rodzicach. Dlatego zapraszamy Was na Majówki adaptacyjne. 
Majówka, to jednodniowy, rodzinny wyjazd do Wioski Bullerbyn, gdzie zarówno dzieci jak i dorośli mogą poznać przestrzeń nadchodzących wakacji, zwiedzić nasze formy zakwaterowania oraz klimat i zasady panujące na Wiosce. Dorośli mają w tym czasie spotkanie informacyjne, natomiast dzieci bawią się w gronie rówieśników wraz bullerbynowymi wychowawcami.
Więcej o majówkach przeczytasz tutaj <<KLIKNIJ

Przede wszystkim nie należy bagatelizować niepokoju dziecka​. Jeśli dziecko komunikuje swoje lęki, to warto o nich długo rozmawiać z akceptacją dla faktu, że dziecko ma prawo przeżywać lęk. Można, przywołując własne doświadczenia z dzieciństwa, nie udawać że było rewelacyjnie, ale opowiadać też, że nie zawsze było idealnie. Warto opowiedzieć o tym, jak samemu przezwyciężyło się strach i ile się miało z tego satysfakcji. Jeżeli jednak dziecko wyraźnie odmawia rozłąki lepiej nie forsować wyjazdu. Reasumując – najlepsze efekty daje otwarte słuchanie i akceptacja w miejsce przekonywania, nakłaniania. Warto również na kilka tygodni przed wyjazdem wspólnie rozpocząć pakowanie, pojechać w miejsce, gdzie ma się odbyć kolonia (patrz Majówki adaptacyjne), znaleźć kolegę lub koleżankę, z którymi dziecko może wyjechać..

Prosimy Was o pozostawienie wszelkiej elektroniki, telefonów też,  w domu. Każdy wychowawca grupy ma telefon. Zwyczajowo telefonujemy podczas sjesty poobiedniej. Dziecko, które chce, może wówczas zadzwonić do rodziców, korzystając z telefonu wychowawcy. Dążymy do tego, by dzieci same inicjowały kontakt z rodzicami, w porze dzwonienia.
Rodzice też mają możliwość kontaktu z wychowawcą (numer telefonu zostanie podany podczas rejestracji). Jeśli rozmowa z dzieckiem wzbudzi Wasz niepokój koniecznie skontaktujcie się z wychowawcą za pośrednictwem smsa, a on oddzwoni, gdy tylko będzie to możliwe. Czasem wychowawcy mają dużo na głowie. To że nie oddzwaniają od razu nie powinno być powodem Waszego niepokoju. Prosimy, uzbrójcie się w chwilę cierpliwości.

Wiemy jak czują się rodzice, którzy słyszą w telefonie, że ich dzieci bardzo mocno przeżywają rozłąkę.
Pamiętajcie, że przy dzieciach są wychowawcy, którzy towarzyszą im w emocjach i pomagają przeżyć tęsknotę.  To z nimi możecie współpracować, aby wspierać Wasze dzieci w trudnych chwilach. Możecie porozmawiać i ustalić jak sprawa się przedstawia. Wychowawca opowie Wam o swoich obserwacjach, jak widzi Wasze dziecko w grupie, to jak się bawi i w których momentach tęskni najbardziej. Razem możecie ustalić czy to już rzeczywiście jest moment, w którym tęsknota nie pozwala dziecku spędzić fajnych wakacji w Bullerbyn i należy je zabrać do domu.

W trakcie rozmowy z dzieckiem nie zaprzeczajcie jego emocjom. Zapewnijcie je, że słyszycie jak jest im trudno.
Skierujcie uwagę na to co będzie się działo jeszcze tego dnia na Wiosce. Zapytajcie o fajne zabawy i o plany na kolejne dni. Możecie też wspólnie zaplanować jak będziecie świętować swoje spotkanie w dniu ich odbioru.
Nie obiecujcie, że je odbierzecie i nie przekładajcie swojej obietnicy z dnia na dzień.
Czasem rodzice umawiają się z wychowawcami na przesłanie drogą mailową rodzinnego zdjęcia.
Jedna mama pisała do nas codziennie maila, list od siebie i rodzeństwa, które przekazywaliśmy tęskniącemu dziecku.
Z pewnością znajdziemy wspólnie jakieś rozwiązanie na tęsknotę.

To naturalne, że się niepokoimy. Lęk o własne dziecko jest jak najbardziej na miejscu, pozwala nam również nie podejmować pochopnych decyzji. Jako rodzice jesteśmy różni. Nasza postawa może dziecku dać wsparcie albo wzmóc jego niepokój. Warto, żebyśmy nie przenosili własnych lęków, ale dawali mu pewność, że je kochamy i że tęsknimy wówczas, gdy wyjeżdżamy. Warto też pamiętać, aby trudnych rozmów z organizatorem na temat własnego zdenerwowania nie prowadzić przy dziecku. Jeśli boimy się wysłać dziecko na pierwszy samodzielny wyjazd – nie róbmy tego. Do tanga trzeba dwojga – gotowość rozłąki powinno mieć i dziecko i rodzic.

Podczas tygodniowych turnusów nie przewidujemy odwiedzin rodziców.

W tipi, jak to w namiocie, może być duszno w upalne dni i chłodno w nocy.
Koniecznie spakujcie ciepłą piżamę, najlepiej dres; ciepły śpiwór; ciepły koc.
Tipi mają drewniane podłogi, ma wewnętrzną ściankę i ozan (podwieszany sufit), a na szczycie założony jest  raincap, czyli chroniący od deszczu daszek. Taka konstrukcja wystarczająco chroni mieszkańców od warunków atmosferycznych.

To jak będzie wyglądał dzień przyjazdu, będzie uzaleznione od aktualnych wytycznych i stanu epidemii w Polsce. Bardzo chcielibyśmy aby rodzice mogli spędzić tego dnia trochę czasu z dziećmi w Wiosce ale czy to będzie możliwe dowiemy się w terminie późniejszym.  Poniżej opisalismy jak dzień przyjazdu wyglądał latem 2020.

Zanim przyjedziecie – ważne informacje o dziecku

Przed turnusem rodzice otrzymają mailem link do formularza on-line, pn.: Karta informacji o dziecku.  Następnie, wychowawcy zapoznają się z przekazanymi informacjami o dzieciach i jeżeli będą mieć pytania to skontaktują się w sobotę z rodzicami. Komplet dokumentów rodzice przywiozą wraz z dzieckiem pierwszego dnia turnusu.

Dzień przyjazdu

Ze względu na konieczność minimalizowania ryzyka zarażenia, aby uniknąć dużego zgromadzenia dzieci i dorosłych, zapraszamy dzieci grupami.

Prosimy aby rodzice i dzieci byli w maseczkach oraz aby w miarę możliwości ograniczyć liczbę dorosłych odprowadzających dziecko.

 • 10.00 – dzieci zakwaterowane w domu 
 • 10.30 – dzieci zakwaterowane w domkach 
 • 11.00 – dzieci zakwaterowane w tipi (grupa młodsza) 
 • 11.30 – dzieci zakwaterowane w tipi (grupa starsza) 

Po przyjeździe i zaparkowaniu samochodu (miejsce wyznaczą wolontariusze) rodzice z dziećmi i bagażami wchodzą na teren kampusu. Tuż za bramą są witani przez wychowawców czyli nasze Bullerbynowe Ciotki lub Wujków.
Rodzice składają podpis na liście obecności, przekazują wychowawcy dokumenty i ewentualnie leki.

Niezbędne dokumenty, czyli:

 • Wypełniona i podpisana karta kwalifikacyjna
 • Podpisana kserokopia strony ze szczepieniami z książeczki zdrowia,
 • Oświadczenia rodzica ze względu na epidemię COVID-19
 • Podpisana umowa o udział w działaniu (do wygenerowania z linka przesłanego mailem)

Jeśli dziecko choruje przewlekle, przyjmuje stałe leki:

 • leki w oryginalnym opakowaniu
 • zlecenie podawania leków wystawione i podpisane przez lekarza
 • informację o dawkowaniu leków
 • opinia lekarska o braku przeciwwskazań zdrowotnych do udziału w wypoczynku.

Nasz obozowy medyk – czyli Wujek albo Ciocia Plasterek zmierzą dziecku temperaturę termometrem bezdotykowym.
Teraz jest czas na pożegnanie – przytulasy i całusy. Wyściskane dziecko zapraszamy do drugiego wychowawcy i innych dzieci z grupy a rodzic opuszcza kampus. 

Gdy dojadą wszystkie dzieci, cała grupa idzie do domu, domków lub obozu tipi.  Dzieci będą się rozpakowywać przy pomocy wychowawców.

Do Wioski po dzieci, zapraszamy Was w sobotę rano, po śniadaniu. Dokładną godzinę odbioru prześlemy mailem. Bardzo prosimy o punktualność – dzieci ogromnie przeżywają gdy wśród dorosłych nie mogą odnaleźć swoich rodziców.

Dzieci będą już spakowane i z pewnością będą chciały jak najszybciej wyściskać rodziców i pochwalić się Niezapominajkami, czyli specjalnymi, przygotowanymi dla każdego dziecka osobno, dyplomami.

Zasady rezygnacji (odstąpienia od umowy) regulują Ogólne Warunki Uczestnictwa (OWU).

Rezygnację należy złożyć w formie pisemnej na adres: [email protected]

W zalezności od terminu rezygnacji, Fundacja potrąca opłatę za odstąpienie w wysokości:

   • 30 zł, przy rezygnacji w terminie od dnia wpłaty zaliczki do dnia 42  przed datą turnusu,
   • 400 zł (równowartość wpłaconej zaliczki), przy rezygnacji w okresie od 41 do 35 dni przed datą turnusu,
   • 50% opłaty za turnus, przy rezygnacji w okresie  od 34 do 21 dni przed datą turnusu,
   • 70% opłaty za turnus, przy rezygnacji w okresie  od 20 do 7 dni przed datą turnusu,
   • 90% opłaty za turnus, przy rezygnacji  w okresie  od 6 dni do ustalonej daty rozpoczęcia turnusu.
   • 30 zł, jeżeli w miejsce rezygnującego przystąpi do Działania osoba wskazana przez rezygnującego albo osoba z listy rezerwowej Fundacji.

 

Gdy turnus Wioski Bullerbyn zostanie odwołany z powodu epidemii albo niemożliwości jego realizacji wynikającej z wprowadzonych rozporządzeń, zgodnie z ustawą z dnia 31 marca 2020r., Rodzicowi bedzie przysługiwać możliwość wyboru zwrotu wpłaconej kwoty lub Vouchera.

 • Zwrot, w wysokości pełnej wpłaconej kwoty, zostanie zrealizowany w terminie do 194 dni od dnia otrzymania rezygnacji,
 • Voucher, w wysokości pełnej wpłaconej kwoty, bedzie mieć postać wiadomości mailowej i bedzie można go wykorzystać w projektach wypoczynku Fundacji Bullerbyn, do dnia 31 sierpnia 2022 r.
ORGANIZATOR

Fundacja Bullerbyn
na rzecz wspóloty dzieci i dorosłych
ul. Nieziemska 1, 05-506 Wilcza Góra
NIP 1231134020 REGON  141221128

KONTAKT

Biuro Wioski Bullerbyn
(pon.-pt., godz. 9:00-17:00)
515 734 007
[email protected]

Fundacja Bullerbyn © 2021.Wszystkie prawa zastrzeżone.